لوله pex
سیستم لوله کشی pex چیست ؟
۱۳۹۶/۰۶/۲۳
تفاوت HDPE و LDPE چیست ؟
تفاوت HDPE و LDPE چیست ؟
۱۳۹۶/۰۷/۱۷

HDPE چیست ؟

پلی اتیلن با چگالی بالا را hdpe یا پلی اتیلن سنگین گویند که پلی اتیلنی ترمو پلاستیک می باشد که از نفت ساخته شده است . در لوله ها گاهی اوقات به الکلین یا پلی اتیلن می گویند .
از hdpe در تولید و تهیه بطری های پلاستیکی و لوله های مقاوم در برابر خوردگی ها و همچنین چوب پلاستیکی و ژئوممبران با نسبت بالا به چگالی بالا به کار برده می شود .
Hdpe معولا قابل بازیافت بوده و شماره ۲ به عنوان کد شناسایی رزین آن می باشد .
پلی اتیلن ها از نفت تولید می شوند و می توان این گونه بیان کرد که از هر ۱٫۷۵ کیلو گرم پلی اتیلن می توان ۱ کیلو گرم hdpe یا پلی اتیلن سنگین را بدست آورد که همانطور که گفتیم قابل بازیافت می باشند .
Hdpe ها عمومی ترین و پر مصرف ترین نوع از پلی اتیلن ها می باشند و می توان به یقین گفت که اولین نوع از پلاستیک ها که به وجود آمد از پلی اتیلن سنگین یا hdpe ها بود .
دانسیته آن ها زیاد می باشد زیرا که زنجیره ی مولکولی در hdpe فشرده می باشد و انعطاف پذیری آن ها کم می باشد بنابرین مقاومت ضربه ای در پلی اتیلن های سنگین نسبت به پلی اتیلن سبک کمتر می باشد ولی مقاومت آن ها در برابر مواد شیمیایی و همچنین تنش های شکننده ی محیطی خوب می باشد .
تولید اولیه پلی اتیلن های سنگین و یا hdpe ها به صورت یک دست می باشد و بنابراین کاملا خالص و غیر شفاف می باشند . این پلی اتیلن ها رنگ نمی باشند و در صورت لزوم به آن ها رنگ دانه هایی اضافه می کنند تا در رنگ های دلخواه سفید ، قرمز ، آبی ، زرد و سبز و مشکی تولید می شوند و یا اینکه به رنگ مواد خام خود مورد استفاده قرار می گیرند .
پلی اتیلن های سنگین عایق الکتریسیته می باشند و در حرارت های مستقیم به راحتی از بین می روند . از این پلی اتیلن ها در ساخت اسباب بازی ها و لوله ها و وسایل ورزشی و ظروف آب معدنی و نوشابه و … استفاده می شود .

LDPE چیست ؟

پلیمری ترموپلاستیک می باشند که پلی اتیلن سبک نامیده می شود و دارای زنجیره های شاخه دار می باشد . زنجیره های ldpe نمی توانند به راحتی و یک دست با هم پیوند بر قرار کنند و نیروی بین مولکولی آن ها ضعیف می باشد و استحکام کششی کمتری نیز دارند . پلی مرهای سبک یا Ldpe ها انعطاف پذیر می باشد و امکان تجزیه آن ها به وسیله میکرو ارگانیسم وجود دارد .
فشردگی کم و پایین آن ها باعث شده است که دانسیته ی آن ها کم باشد که همین امر انعطاف پذیری آن ها را افزایش می دهد .
از پلی اتیلن های سبک ldpe برای ساخت فوم پلی اتیلن ، ظروف کم حجم ، ظروف خانگی ، اسباب بازی ، روکش های سیم های برق و مخابرات ، قطعات مختلف اتومبیل ، لوازم ورزشی ، آزمایشگاهی و قطعات صنعتی استفاده می شود .
Ldpe با روش پلیمرازیسیون رادیکالی تولید می شود .
از ldpe همچنین در عایق کاری سیم کابل و روکش کابل ها نیز استفاده می شود .
دامنه دانسیته ldpe ها ۰٫۹۴۰ – ۰٫۹۱۰ غیر فعال در دمای اتاق و بین دما های ۸۰ تا ۹۵ زمان کوتاهی پایدار می باشند .
پلی اتیلن های ldpe همچنین به نام های اتن همو پلیمر و اتیلن هموپلمر اتیلن پلیمر نیز شناخته می شوند .
پای اتیلن اولین بار توسط شیمی دان آلمانی به طور اتفاقی کشف شد و سپس دو دانشمند دیگر با حرارت دادن مخلوط اتیلن و بنزالدئید در فشار بالا ، یک ماده ی موم مانند بدست آوردند و علت این واکنش وجود نا خالصی های اکسیژن در دستگاه های مورد استفاده بود که به عنوان ماده آغازگر پلیمرازسیون عمل کرده بود .
پس از آن دانشمند دیگری این روش را گسترش داد و پلی اتیلن را تحت فشار بالا سنتز داد که این روش در سال ۱۹۳۹ اساسی برای تولید صنعتی ldpe شد .

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع فوم ساختمانی و فوم بسته بندی با تیم فوم برتر ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *