تفاوت HDPE و LDPE چیست ؟

HDPE و LDPE
HDPE و LDPE چیست ؟
۱۳۹۶/۰۷/۱۶
فوم پلی اتیلن در کشتی
تفاوت ها و شباهت های فوم پلی اتیلن pe و فوم سایلنت eva
۱۳۹۶/۰۷/۱۸

پلی اتیلن ها و ساختار آن ها

Hdpe و ldpe دو عنصر رایج از پلی اتیلن ها می باشد که همانطور که می دانیم انواع مختلفی از پلی اتیلن ها وجود دارد که این دو پلی اتیلن در بین آن ها جایگاه ویژه ای یافته اند و کاربرد های فراوانی در صنعت دارند .
ساختارهای مولکولی در انواع پلی اتیلن ها و همچنین در پلی اتیلن های سنگین hdpe و پلی اتیلن های سبک ldpe ها بر رفتار های آن ها تاثیر می گذارد . با کاهش شاخه ای شدن زنجیره های پلیمری و جرم مولکولی در آن ها بلورینگی این پلی اتیلن ها افزایش پیدا می کند و چگالی و بلورینگی هم با هم رابطه ی مستقیم دارند .
همه ی پلی اتیلن ها با وجود این که در ظاهر پلی اتیلن نامیده می شود و یکی هستند ولی ساختار های متفاوتی دارند و این ساختارها کار بردهای آن ها را متفاوت کرده است .

تفاوت HDPE و LDPE چیست ؟

ldpe با پلیمرازیسیون آزاد رادیکال تولید می شوند و شاخه های کوتاه تر و طولانی تر در آن ها زنجیره ای از هر نوع پلی اتیلن را تشکیل می دهد و باعث تراکم آن ها می شود .
Hdpe ها با حداقل شاخه های زنجیره های پلیمری مشخص می شوند و hdpe ها بر عکس ldpe بسیار چسبنده و سخت می باشند زیرا مولکول های خطی به خوبی با هم در طی مرحله کریستالیزه بسته می شوند .
Ldpe ها دارای استحکام کششی کمی می باشند و انعطاف پذیری بالایی دارند زیرا که شاخه زنجیره مولکولی را از بسته بندی محکم در فرم بلورین نگه می دارند .
Hdpe دارای انعطاف پذیری بالا می باشند زیرا زنجیره مولکولی در آن ها فشرده می باشد .
در ldpe ها مولکول های اتیلن به صورت تصادفی در کنار هم قرار می گیرند و متصل می شوند و شکل های بسیار نا منظمی دارند و تولید ldpe ها در فشار و دمای بسیار بالا انجام می شود .
در hdpe ها پلی اتیلن خطی سخت تر از پلی اتیلن شاخه ای می باشد و استحکام کششی آن ها بالا می باشد . پلی اتیلن های شاخه ای آسان تر و ارزان تر تولید می شوند و همچنین پلیمرازیسیون hdpe ها در فشار و دمای پایین انجام می شود .
در ldpe ها مقاومت فشاری و شفافیت و انعطاف پذیری و خاصیت انبساط پذیری بالا می باشد در حالی که در hdpe ها مقاومت فشاری پایین و غیر شفاف می باشد و انعطاف پذیری کمی دارند و در مقابل حرارت نیز مقاوم نمی باشند .
مقاومت شیمیایی hdpe بسیار بیشتر از ldpe ها می باشد ولی ldpe ها قادرند در مقابل برخی از اسید های معدنی مقاوم باشند .
برای اتصال hdpe ها از جوش های حرارتی می توان استفاده کرد ولی در اتصال ldpe ها از جوش های ذوبی استفاده می شود ، و این خصوصیت باعث می شود که از hdpe ها در عایق کاری ها به صورت ورقه ای در درون مخازن استفاده می شود و از ldpe ها نیز در لوله کشی ها و اتصال خطوط آب و فاضلاب و دیگر مکان هایی که در معرض فشار و درجه حرارت قرار نمی گیرند می توان استفاده کرد .
بنابراین با توجه به مطالب عنوان شده به طور خلاصه می توان گفت که hdpe پلی اتیلن سنگینی می باشد که تعداد زنجیره های جانبی آن کم و طول آن کوتاه است ، ولی ldpe ها در اثر فشار و دمای بالا در پلمرازیسیون که شاخه های جانبی زیاد دارند و زنجیره ها به طور نا منظم قرار می گیرند و نمی توانند به هم نزدیک شوند و بلورینگی کم دارند و چگالی آن ها نیز پایین می باشد به وجود می آیند و پل اتیل سبک نامیده می شوند .

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع فوم ساختمانی و فوم بسته بندی با تیم فوم برتر ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *