تفاوت فوم پلی اتیلن و فوم پلی اورتان

تولید کننده فوم پلی اتیلن
تولید کننده فوم پلی اتیلن
۱۳۹۶/۰۵/۰۹
بهینه سازی انرژی
تاثیر فوم پلی اتیلن در بهینه سازی انرژی
۱۳۹۶/۰۵/۱۲

برای بررسی تفاوت فوم پلی اتیلن و فوم پلی اورتان ابتدا به تعریف ومزیت های این دو فوم می پردازیم.

فوم پلی اتیلن چیست؟

فوم پلی اتیلن از جمله مهمترین و بهترین عایق های حرارتی و رطوبتی و صدا به شمار می آید که از ترکیب حباب های ریز هوا و پلی اتیلن فشرده شده به وجود می آید و به دلیل اینکه ساختار سلولی بسته دارند معمولا در مواردی که نیاز به وزن کم و سبک دارند استفاده می شوند .

فوم پلی اورتان چیست؟

فوم های پلی اورتان از جمله پر کاربردترین مواد پلی مری می باشد که توانایی ظهور در ماهیت های مایع و جامد را دارند و از ترکیب دو ماده پل اول و ایزوسیانات و افزودنی های شیمیایی دیگر به وجود می آیند که هر دو ماده مایع می باشند و پس از ترکیب با هم به شکل جامد در می آیند و با تغییر افزودنی ها می توان آن ها را در موارد گوناگون به کار برد و به دلیل اینکه زود خشک می شوند عایقی دائمی به شمار می آیند و ترک نمی خورند و تغییر شکل نمی دهند و در هر جایی که بیشتر از منطقه مورد نظر عایق کاری شده باشند می توان قسمت های اضافی آن را برش داد. باتوجه به عمر و دوام بالای پلی اورتان امروز مواد و رنگ ها و پوشش های ضد خورندگی زیادی از این نوع وارد بازار شده است .

مزایای فوم پلی اتیلن

در توضیح برخی از مزایای فوم های پلی اتیلن می توان گفت که فوم پلی اتیلن وزن کمی دارند و بسیار سبک می باشند و خاصیت برگشت پذیری بالایی دارند و انرژی زیادی نیز جذب می کنند و در برابر مواد شیمیایی نیز مقاومت زیادی دارند و هدایت حرارتی آن ها پایین می باشد و در برابر رطوبت مقاوم می باشد و عایق صدا نیز می باشد.

مزایای فوم پلی اورتان

از جمله مزییت های فوم های پلی اورتان می توان به وزن کم و استحکام بسیار بالای آن و هدایت حرارتی بسیارکم آن اشاره کرد از دیگر مزییت ها ی فوم ها پلی اورتان خاصیت چسبندگی آن است که به بسیاری از مواد می چسبند . فوم های پلی اورتان در مقابل بخار آب نفوذ پذیری کم دارند و مقاومت حرارتی بسیار بالایی نیز دارند . واکنش های فوم های پلی اورتان در دمای محیط انجام میشوند و نیاز به افزایش دما ندارند. فوم های پلی اورتان در درزهای عمودی شره نمی کنند و در دما های متفاوت قابلیت انعطاف پذیری دارند .

تفاوت فوم های پلی اورتان و پلی اتیلن

از فوم پلی اتیلن بیشتر در عایق کاری های حرارتی و صوتی و ضربه گیری استفاده می شود ولی فوم های پلی اورتان در صنعت مبلمان و دکوراسیون بیشتر به کار برده می شوند .
همانطور که در مطالب بالا اشاره شد فوم پلی اتیلن از ترکیب پلی اتیلن فشرده و حباب های ریز هوا به وجود می آیند ولی فوم های پل اورتان از ترکیب متیل دی ایزوسانات با پلی اول ها و برخی افزدنی های شیمیایی دیگر شکل می گیرند .
فوم های پلی اتیلن به دلیل خاصیت تراکم سلولی به عنوان عایق کاری سقف و دیواره و کف ساختمان ها به کار برده می شوند و همچنین این محصول به صورت متالیز شده به همراه روکش های از فلزات از قبیل آلومنیوم برای پوشش نماها و سقف سوله ها و … استفاده می شود . ولی فوم های پلی اورتان به دلیل hygienic بودن به فرم الستومر در ساخت روکش های مخازن و دستکش ها و بسته بندی در صنایع غذایی و دارویی و تجهیزات اتاق عمل و قلب و سایر اعضای مصنوعی و … به کار برده می شوند وهمچنین فوم های پلی اورتان به شکل های اسفنجی و در تولید تشک های و خوش خواب ها و کفپوش و موکت و… استفاده می شوند و به دو صورت گرم و نرم ارائه می شوند .فوم های نرم flexibie و فوم اینگرال integral skin foam در ساخت قطعات داخلی خودرو ها از قبیل دسته ها و صندلی ها و …و به صورت structural foam در ساخت قطعاتی همچون سپر خودروها استفاده می شود . فوم های پلی اورتان در دماهای مختلف مقاوم بوده و قابل استفاده می باشند ولی فوم پلی اتیلن را باید در دماها بین -۳۵و ۹۰درجه به کار برده می شود.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد انواع فوم ساختمانی و فوم بسته بندی با تیم فوم برتر ایرانیان تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *